Aero Minor II 1946 - 1951
Toggle Content
Main Menu

Toggle Content
User Info

Welcome Anonymous

Nickname
Password

Membership:
Latest: Martinh
New Today: 0
New Yesterday: 0
Overall: 188

People Online:
Members: 0
Visitors: 6
Bots: 0
Staff: 0
Staff Online:

No staff members are online!

Toggle Content
Jazycy
Český English

Toggle Content
KNIHA

První souhrnná publikace o Aero Minor II.
V současnosti je kniha opět rozebrána.
278 stran A4 - Náhled
KNIHA JE ROZEBRÁNA

Pro NewsTechnikaRady a nápady › Výroba repliky zahloubeného, černěného štítku

Rady a nápady

Výroba repliky zahloubeného, černěného štítku

Posted by: Chong on Friday December 14, 2012 (12:25:16)   (3623 Reads)

 

Štítky v motorovém prostoru mají samé negativní vlastnosti.

Musí tam být, jsou ale většinou naprosto nečitelné či poškozené, nebo některý, či oba dva chybí, nejde je koupit u osvědčených štítkařů a nebo jen ploché hliníkové kopie, které opravdu nejsou to pravé ořechové.

Jedinou pozitivní vlastností je, že se dají při troše přípravy vyrobit ve velmi autentické podobě.Jedná se o poměrně jednoduchou proceduru přenesení ochranné masky předlohy na Zn plech a zahloubením v HCl a černěním v černící zinkové lázni. Ochrannou masku pro leptání a černění lze přenést několika způsoby např. fotocestou, ale ta se nám u kusové série jevila jako náročná s ohledem na odladění procesu expozice, vyvolání , ustálení a odplavení nadbytečné vrstvy matrice, proto padla volba na jednodušeji dostupnou a proveditelnou metodu přenesení pomocí nažehlovací folie.

K výrobě je potřeba nepokroucený, rovný Zn plech vhodné tloušťky, nejlépe o síle 1mm, stejně jako originální štítky. Kyselinu solnou (chlorovodíkovou) 31%, destilovanou vodu, ČB laserovou tiskárnu, modrou folii (zde např. http://www.ges.cz/cz/fpcb-bl-GES07700242.html) a žehličku s hladkou žehlící plochou pro přenesení předlohy, aktivační BF51 a černící lázeň BF133 (ze ZN černící soupravy http://www.mdg-servis.cz/pict/fotogalerie/blackfast_sortiment/Cen%C3%ADk%20MINI%20soupravy.pdf) , ředidlo, technický líh a smirkový papír zrnitosti 600.Nejprve se předloha vytiskne na papír a porovnají se rozměry s originálem. Pokud je vše OK (tedy zrcadlově a inverzně), odstřihne se dostatečně veliký kus modré folie a přilepí matnou stranou navrch pomocí průhledné pásky podél modré folie k podkladovému papíru, tak aby zakrývala čistá část folie předtištěnou předlohu. Přebytečné konce lepící pásky se přehnou přes hranu papíru aby nedošlo k odlepení pásky v tiskárně a jejímu zachycení. Během tisku se dbá na to aby nedošlo ke znečištění potisku folie prachem a otisky prstů!Zinkový plech se obrousí a do kovového lesku smirkovým papírem a následně se odmastí lihem napuštěným v plátně, nebo papíru, které nepouští vlákna. Postup s odmaštěním opakujeme dokud nepřestane plech plátno či papír špinit a povrch bude bez prachu a otisků prstů.Folii odstřihneme od papírového podkladu a při ohledu na co nejmenší znečištění prachem a otisky prstů jak plechu tak folie se folie potištěnou stranou přiloží k Zn plechu. Plech se podloží podložkou, která nepřevádí teplo žehličky do podkladu. V našem případě jako podložka posloužily vrstvy papíru, nebo silný časopis, přičemž několik vrstev se přikládá i na předlohu i z vrchu, aby vyrovnávala křivost plechu a žehličky. Nahřátá žehlička na teplotu „hedvábí“ se přiloží a přítlakem cca 1kg se rovnoměrně a nepřerušovaně, bez pohybu po podložce, zatíží po dobu 13min.Po nažehlení se nechá plech i folií vychladnout, nejlépe položením na studený povrch a po jejím vychladnutí se snímá folie odvalováním a zároveň přítlakem k plechu. Drobné chyby se opraví sytým lihovým fixem. Druhá strana se ošetří proti účinkům lázní, v našem případě nalepením na širokou průhlednou lepenku, lze však ošetřit i natřením vhodnou barvou.

<

Následně se plech s nanesenou předlohou vloží do zahlubovací lázně 10% HCl (2díly destilované vody, jeden díl 31% HCl). Při pokojové teplotě tato koncentrace zahlubuje rychlostí cca 0.1mm za 10minut. V lázni se při mírném míchání pohybem misky ponechá plech 20minut a po ukončení zahlubování se pod lehce tekoucí vodou opatrně očistí jemným štětečkem od černých usazenin. Omývání štětečkem musí být opatrné s ohledem aby nedošlo k poškození masky.Protože již povrch je odmaštěný leptáním, není třeba jej odmašťovat, ale po dobu 2 minut se vloží do aktivačního roztoku BF51. Následně se opatrně opláchne v tekoucí vodě a vloží se štítek na 3 až 5 minut do černící lázně BF133. Po vyjmutí z lázně znovu opláchneme pod tekoucí vodou, ředidlem napuštěném v hadříku odstraníme masku předlohy a ponoříme do oleje (případně olejové lázně BF83 černící soupravy) pro vytěsnění vody z černěného povrchu. Otře se štítek od oleje a tím je výroba štítku ukončena, stačí jen odstřihnout přídavky materiálu po stranách štítku.

Při práci s předlohou a plechem je potřeba být opatrný na otisky prstů a prachem jak na modré folii, tak na Zn plechu. Otisky a prach způsobují vady při přenesení předlohy a při leptání.
Ačkoliv to tak nevypadá, štítek je opravdu reliéfní a jde jen o zjištění doby leptání.

 

Comments
  Printer Friendly Format
 

Stránky o automobilu Aero Minor II. Výroba: LETOV a MOTORLET (Walter) - závody Jinonice a Letňany, Československo, 1946 - 1951 ©2002-2012 Luboš Balcar, Pavel Krbec, Vladimír Nešpor a všichni aktivní uživatelé stránek. Použití jakýchkoliv autorských materiálů, tj. textů i obrázků z tohoto webu je možné pouze se souhlasem a uvedením zdroje - www.minory.cz


Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy